Εκδήλωση Ενδιαφέροντος για Συμμετοχή στην Ημερίδα Πληροφορικής

Αγαπητοί φοιτητές και φοιτήτριες,

Ίσως όπως ήδη θα γνωρίζετε, το τμήμα μας, το Σάββατο 19 Μαρτίου 2011, θα  διοργανώσει την  2η Ημερίδα Πληροφορικής για μαθητές/τριες Λυκείων και Τεχνικών Σχολών.

Ο βασικός στόχος της Ημερίδας Πληροφορικής είναι να ενημερώσει, να διαφωτίσει, αλλά  κυρίως να ενθαρρύνει τους νέους μας να ανακαλύψουν τις ευκαιρίες εκπαίδευσης στην Επιστήμη της Πληροφορικής καθώς και να πληροφορηθούν για τις επαγγελματικές προοπτικές  που προσφέρει η επιστήμη αυτή. Η ημερίδα στοχεύει κυρίως τους μαθητές της Α’ τάξης Λυκείων  και Τεχνικών Σχολών, οι οποίοι βρίσκονται στο κρίσιμο στάδιο  της επιλογής των επόμενων  μεταλυκειακών βημάτων τους. Η Ημερίδα ευελπιστεί ότι θα βοηθήσει τους συμμετάσχοντες να αποκτήσουν μια καλύτερη άποψη για την Επιστήμη της Πληροφορικής.  Την προσπάθεια μας αυτή ενισχύει το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού καθώς και ο  Κυπριακός Σύνδεσμος Πληροφορικής (Cyprus Computer Society – CCS).

Ζητούμε και ενθαρρύνουμε και τη δική σας συμμετοχή στην εκδήλωση αυτή. Μπορείτε να συμμετάσχετε με δύο τρόπους:

(1) Ως εθελοντές βοηθοί της οργανωτικής επιτροπής κατά τη διάρκεια της ημερίδας.  Τα καθήκοντα θα κυμαίνονται από δίνοντας απλές πληροφορίες στους συμμετάσχοντες  μαθητές/τριες, μέχρι και ως επικεφαλείς ομάδων μαθητών/ ριων κατά τη διάρκεια των επιδείξεων τεχνολογικών εφαρμογών που σκοπεύουμε να κάνουμε στα εργαστήρια του τμήματος μας.  Όσοι φοιτητές ενδιαφέρονται να συνδράμουν ως βοηθοί, παρακαλούνται όπως συμπληρώσουν την σχετική αίτηση (επισυνάπτεται) μέχρι τις 7 Ιανουρίου 2011 και να την αποστείλουν στο  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., με κοινοποίηση (cc) στο This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

(2) Επίδειξη μιας τεχνολογικής εφαρμογής που κάνατε ως εργασία στα πλαίσια ενός μαθήματος.  Είναι πολύ σημαντικό να δείξουμε στους μαθητές/τριες ότι, αν επιλέξουν να σπουδάσουν Πληροφορική,  σε σύντομο χρονικό διάστημα θα μπορούν να αναπτύσσουν και αυτοί τεχνολογικές εφαρμογές  υψηλού επιπέδου. Όσοι φοιτητές, ή ομάδες φοιτητών ενδιαφέρονται να επιδείξουν μια εργασία/εφαρμογή που έχουν κάνει, παρακαλούνται όπως συμπληρώσουν την σχετική αίτηση (επισυνάπτεται) μαζί με  τις απαραίτητες πληροφορίες (μέχρι μια σελίδα περιγραφή της εφαρμογής και συνοδευτικά  screenshots της υλοποιημένης εφαρμογής). Λόγω περιορισμένου χρόνου της Ημερίδας η οργανωτική επιτροπή θα επιλέξει τις καλύτερες (κατά την άποψη της) εργασίες για να παρουσιαστούν στην εκδήλωση.  Οι αιτήσεις θα πρέπει να αποσταλούν μέχρι τις 7 Ιανουαρίου 2011 στο This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., με κοινοποίηση (cc) στο This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

Όσοι φοιτητές συμμετάσχουν στην εκδήλωση (είτε ως βοηθοί είτε κάνοντας επίδειξη εφαρμογής) θα  πάρουν τιμητικά διπλώματα συμμετοχής.

Σας ευχαριστώ,

Χρύσης Γεωργίου
Συντονιστής Ημερίδας Πληροφορικής

Συνημμένα έντυπα: φόρμα εθελοντή, φόρμα επίδειξης