Απονομή της υποτροφίας εις μνήμη Μιχάλη Πολυδώρου 2023-24 στον διδακτορικό φοιτητή Μιχάλη Σάββα

Το Πανεπιστήμιο Κύπρου ανακοινώνει ότι η πρώτη ετήσια Υποτροφία Εις Μνήμη Μιχάλη Πολυδώρου 2023-24 απονέμεται στον μεταπτυχιακό φοιτητή του Τμήματος Πληροφορικής Μιχάλη Σάββα, ο οποίος παρακολουθεί πρόγραμμα σπουδών διδακτορικού επιπέδου. Ο Μιχάλης Σάββα εκπονεί τη διδακτορική του διατριβή με θέμα «Πλαίσιο Αναγνώρισης Επιθέσεων και Εντοπισμού Θέσης Ηλεκτρομαγνητικών Παρεμβολών στο Διαδίκτυο των Πραγμάτων». Η υποτροφία απονέμεται ύστερα από τη σχετική διαδικασία επιλογής ενδιαφερόμενων υποψηφίων φοιτητών/ριών.

Το Πανεπιστήμιο θέσπισε στις αρχές του τρέχοντος ακαδημαϊκού έτους την εν λόγω Υποτροφία, αποδεχόμενο τη χρηματική δωρεά συνολικού ποσού ύψους περίπου 30 χιλιάδων ευρώ του Χαράλαμπου Πολυδώρου, πατέρα του Μιχάλη. Ο Μιχάλης Πολυδώρου έφυγε αδόκητα τον Μάρτιο του 2023 στο Λονδίνο, όπου σταδιοδρομούσε στον τομέα της κυβερνοασφάλειας.

Τη Δευτέρα, 22 Ιανουαρίου 2024, ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Κύπρου Καθηγητής Τάσος Χριστοφίδης δέχθηκε στο γραφείο του τον Μιχάλη Σάββα, παρουσία του δωρητή Χαράλαμπου Πολυδώρου, της Προέδρου του Τμήματος Πληροφορικής, Καθηγήτριας Άννας Φιλίππου, και του επιβλέποντα ακαδημαϊκού συμβούλου του υπότροφου, Αναπληρωτή Καθηγητή Βάσου Βασιλείου,  για να τον συγχαρούν από κοινού.

Κατά τη συνάντηση, ο δωρητής Χαράλαμπος Πολυδώρου ανακοίνωσε την πρόθεσή του να διευρύνει τη δωρεά με επιπρόσθετο ποσό 35 χιλιάδων ευρώ για να καλύπτει στο εξής κάθε χρόνο, από τη νέα ακαδημαϊκή χρονιά 2024, δύο πλήρεις Υποτροφίες Εις Μνήμη Μιχάλη Πολυδώρου. Σκοπός των υποτροφιών είναι να επωφεληθούν αριστούχοι ή διακριθέντες/θείσες στον τομέα της πληροφορικής, φοιτητές/ριες μεταπτυχιακού ή διδακτορικού επιπέδου, που αντιμετωπίζουν κοινωνικοοικονομικά προβλήματα ή/και δυσκολίες στην αποπεράτωση των σπουδών τους.

Ο Πρύτανης ευχαρίστησε θερμά τον κ. Πολυδώρου για τη νέα γενναιόδωρη προσφορά του και εξέφρασε, την ικανοποίηση του Πανεπιστημίου Κύπρου για την πολύτιμη στήριξή του στο έργο του Πανεπιστημίου. Υπογράμμισε επίσης ότι η παροχή υποτροφιών και η στήριξη των ευεργετών/τιδών φίλων του Πανεπιστημίου Κύπρου, συνιστούν επένδυση στην κοινωνία και στο μέλλον της Κύπρου, καθώς καθιστούν τους/ις επωφελούμενους/νες τους/ις καλύτερους/ες πρεσβευτές/βειρες του, τιμώντας ταυτόχρονα, με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, τη μνήμη του Μιχάλη Πολυδώρου. Ο Πρύτανης καλωσόρισε τον νέο υπότροφο, Μιχάλη Σάββα, στη δυναμική και πολυδιάστατη κοινότητα του Πανεπιστημίου και του ευχήθηκε καλή επιτυχία και πρόοδο.

Ο υποψήφιος διδάκτορας στο Τμήμα Πληροφορικής Μιχάλης Σάββα αναφέρθηκε στην ακαδημαϊκή και ερευνητική του πορεία, ευχαριστώντας τον δωρητή και το Πανεπιστήμιο για την ευκαιρία που του προσφέρθηκε να υλοποιήσει τους στόχους του και να αποκτήσει το διδακτορικό του, με εξειδίκευση στο ερευνητικό κομμάτι που έχει επιλέξει.

Ο Χαράλαμπος Πολυδώρου, ιδιαίτερα συγκινημένος καθώς συμπληρώνεται σχεδόν ένας χρόνος από την απώλεια του υιού του, συνεχάρη τον επιλεγέντα υπότροφο. και του ευχήθηκε κάθε επιτυχία στο ερευνητικό του έργο. Σημείωσε δε ότι με τη θέσπιση δύο ετήσιων υποτροφιών θα δοθούν κίνητρα σε περισσότερους/ες νέους και νέες να επιλέξουν τον κλάδο της πληροφορικής, στον οποίο υπάρχει μεγάλη ζήτηση στην κυπριακή αγορά εργασίας.

Περισσότερες πληροφορίες που αφορούν τις δύο Υποτροφίες Εις Μνήμη Μιχάλη Πολυδώρου θα ανακοινωθούν σύντομα στις ιστοσελίδες της Σχολής Μεταπτυχιακών Σπουδών (https://www.ucy.ac.cy/graduateschool/) και του Τμήματος Πληροφορικής (https://websites.ucy.ac.cy/cs/el/index.html), στο πλαίσιο της προκήρυξης θέσεων μεταπτυχιακών προγραμμάτων για εισδοχή στο Χειμερινό Εξάμηνο 2024/25.

Για διευκρινίσεις οι ενδιαφερόμενες/οι μπορούν να αποταθούν στις αντίστοιχες Γραμματείες: Σχολή Μεταπτυχιακών Σπουδών (T.: +357 22894044, E.: Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.), Τμήμα Πληροφορικής (Τ.: +357 22892700, Ε.: Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.).

Περισσότερες πληροφορίες για θέματα δωρεών και αποφοίτων: Γραφείο Πανεπιστημιακής Ανάπτυξης και Αποφοίτων του Πανεπιστημίου Κύπρου (Τ.: +357 22894356, E.: Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.).